Niezawodne sposoby na poprawę pewności siebie.

6 05 2009

Bardzo często od realizacji marzeń odwleka nas strach przed porażką i brak pewności siebie by, go pokonać. Wszyscy się z tym zmagamy (w różnym stopniu), więc pytanie brzmi jak pokonać ten strach. Odpowiedź jest prosta: pracując nad pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. Jest praktycznie niemożliwym urzeczywistnianie marzeń, wyrwanie się z otaczających schematów i bycie prawdziwym sobą, jeśli ma się niską samoocenę. Pojęcia pewności siebie i poczucia własnej wartości są zazwyczaj mylone, uważane za równoważne, podczas gdy jest między nimi subtelna, ale ważna różnica. Poczucie wartości to wiara w to, że zasługujesz na szacunek ze strony innych. Pewność siebie to wiara  w siebie.

Przejmij kontrolę nad Twoją pewnością siebie.

Czy masz kontrolę nad pewnością siebie? Czy jej brak uniemożliwia Ci osiągniecie celów i chcesz to zmienić, ale nie wierzysz, że Ci się to uda? Ja w Ciebie wierzę. Pewność siebie nie jest ani cechą genetyczną, ani nie zależy od innych. To właśnie Ty możesz ją zmienić i już nigdy więcej nie myśleć, że nie masz wystarczających umiejętności, sprytu, wiedzy, atrakcyjności itp. by wykonać zadanie. Od dziś pracuj nad tym, by stać się osobą godną szacunku, kimś, kto osiąga swój cel pomimo tego, że wszyscy wokół mówią, że nie dasz rady. Możesz to osiągnąć przejmując kontrolę nad swoim życiem, nad pewnością siebie. Podejmując konkretne działania podniesiesz swoje kompetencje, poprawisz swój wizerunek i pewność siebie – bez niczyjej pomocy! Poniżej przedstawię listę porad (na podstawie 25 Killer Actions to Boost Your Self-Confidence) pomagających Ci to osiągnąć – nie musisz stosować wszystkich rad. Wybierz te, które Ci odpowiadają i wypróbuj je. Jeżeli zadziałają – wypróbuj następne. Jeżeli nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, nie zrażaj się i wypróbuj kolejne.

Uwierz, że możesz zrobić wszystko.

Ubierz się dobrze i uwierz w swój sukces.

 • Zadbaj o siebie. Może wydać się to banalne, ale to niewiarygodnie jak dużo może zdziałać prysznic i ogolenie się. Spojrzysz w lustro i zobaczysz zadbaną, elegancką i pewną siebie osobę. Dosyć umartwiania się!
 • Dobrze się ubierz. Kontynuuj poprzedni punkt. Ubierz się tak, aby czuć się dobrze. Dobrze dobrany ubiór sprawi, że poczujesz gotowość odniesienia sukcesu i podbicia świata. Ubieranie się dobrze wcale nie oznacza noszenia drogich garniturów – w zwyczajnych, odpowiednio dobranych ubraniach również można prezentować się świetnie.
 • Podrasuj swój obraz. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele znaczy dla nas obraz nas samych. Wyobrażenie noszone w głowie określa naszą wiarę w siebie. Ale możesz zmienić ten obraz. Wyobraź sobie siebie w takiej postaci, w jakiej chcesz się widzieć. Zapamiętaj dobrze ten obraz i znajdź sposób, by w rzeczywistości tak było.
 • Myśl pozytywnie. Znajdź dobre strony we wszystkim co robisz. Widząc pozytywy nabierzesz większej chęci i odwagi.
 • Usuń myśli negatywne. Zastąp je pozytywnymi myślami. Zamiast twierdzić „To zbyt trudne. Nie dam rady!” powiedz sobie „Przecież to tak niewiele. Dam radę!”
 • Poznaj siebie. Szykując się do bitwy musisz dogłębnie poznać wroga. Nie pokonasz go, jeśli nie będziesz wiedzieć z kim masz do czynienia. W tym przypadku musisz pokonać swoje słabości, pokonać siebie! Zacznij słuchać swoich myśli. Zacznij pisać dziennik o sobie i przeanalizuj wszystkie negatywne zapiski. Zapisuj również dobre rzeczy – będą one motywować do cięższej pracy nad sobą. Pomyśl o swoich ograniczeniach – tych rzeczywistych i tych, które sobie wymyślasz. Wejdź w siebie jak najgłębiej, a zobaczysz, że tak naprawdę jesteś wspaniałą osobą.
 • Działaj pozytywnie. Gdy już nauczysz się myśleć pozytywnie, przejdź do czynów. Samo myślenie jest tylko przygotowaniem do działania. To działanie zmienia w Tobie jedną rzecz za drugą. Jesteś tym, co czynisz. Podejmuj wyzwanie, zamiast wmawiać sobie, że nie możesz. Zwracaj się pozytywnie do innych, wkładaj dobrą energię w swoje działania. W krótkim czasie zauważysz różnice.
 • Kieruj się uprzejmością i hojnością. Jeżeli brzmi to dla Ciebie zbyt banalnie – przejdź do kolejnego punktu. Uprzejmość, hojność dzielenia się swoją wiedzą i czasem, jest prostą drogą do poprawy własnego wizerunku. Jest to prawda stara jak świat („Miłuj bliźniego jak siebie samego.” „Nie rób drugiemu co Tobie nie miłe”), ale bardzo często zapominana. Utwierdź się w przekonaniu, że jesteś wartościową i dobrą osobą.
 • Przygotuj się. Pokonaj niepewność dobrym przygotowaniem. Pomyśl o egzaminie – jeżeli nie przyłożysz się do nauki zabraknie Ci pewności zdania go. Ale jeżeli włożysz sporo wysiłku w dobre przygotowanie, będziesz mieć dużo większą pewność siebie. Zacznij traktować życie jak ten egzamin.
 • Znaj swoje zasady i kieruj się nimi. Na jakich zasadach opiera się Twoje życie? Jeżeli nie wiesz, Twoje życie będzie nieukierunkowane. Określ jasno swoje zasady i staraj się ich trzymać. Nie przejmuj się porażkami – zdarzają się one każdemu. Zastanów się dobrze, czy kierujesz się swoimi zasadami, czy tylko masz je gdzieś w głowie.
 • Mów powoli. Prosty zabieg, a może wprowadzić duże zmiany w postrzeganiu Ciebie przez innych. Autorytety zawsze mówią powoli – jest to oznaka pewności. Jeżeli ktoś uważa, że nie jest warty wysłuchania, będzie chciał jak najszybciej wyrzucić myśli z siebie i nie zawracać nimi głowy innym. Nawet jeśli nie masz co do czegoś pewności, mów wolno, a inni potraktują Cię poważnie. Oczywiście nie można przesadzić i stać się flegmatycznym.
 • Wyprostuj się. Wyobraź sobie, że ktoś ciągnie Cię w górę za czubek głowy. Przyjmij pewną pozycję. Wyprostuj się, wypnij klatkę piersiową. Postawa wyprostowana oznacza pewność siebie, ludzie wokół natychmiast to odczują.
 • Powiększaj swoje kompetencje. Jak czuć się bardziej kompetentną osobą? Najlepiej stać się nią. Douczaj się i praktykuj. Małymi kroczkami dojdziesz do mistrzostwa. Zacznij od czegoś mało wymagającego, prostego. Im więcej ćwiczysz, tym lepsze są Twoje umiejętności. Wraz z nabywaniem doświadczenia przechodź do coraz trudniejszych zadań.
 • Osiągaj małe cele. Popularnym błędem jest porywanie się z motyką na słońce. Zmień swoje podejście. Wybierz cel, co do którego masz pewność, że go osiągniesz i zrób to. Poczuj, jak dobrze jest odnieść sukces. Teraz wyznacz kolejny mały cel. Te małe cele, krok po kroku, doprowadzą Cię do realizacji rzeczy, o których wcześniej można było jedynie pomarzyć.
Zwykły uśmiech, a może zdziałać tak wiele!

Zwykły uśmiech, a może zdziałać tak wiele!

Photo by Gabo Morales.

 • Skup się na rozwiązaniu. Jeżeli ciągle narzekasz, albo skupiasz się na problemach – natychmiast zmień swoje podejście. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojej pewności siebie i swojego rozwoju jest skupianie się na sposobach rozwiązania problemów zamiast na samych problemach. Zamiast wciąż powtarzać „Jestem gruby i leniwy.”, „Nie mogę się zmotywować.”, czy „Nie mam na to siły.” zastanów się, jak możesz to zmienić.
 • Uśmiechaj się. Bardzo prosta i skuteczna zmiana. Uśmiech poprawia nie tylko własne samopoczucie, ale również ułatwia bycie miłym dla innych. Malutka rzecz, a wywołuje reakcję łańcuchową, przynosząc niesamowite efekty!
 • Wolontariat. Jest to szczególne ucieleśnienie zasady bycia miłym i hojnym. Znajdź trochę czasu (może 1 godzina w tygodniu, może kawałek zbliżających się wakacji?) i poświęć go, by inni poczuli się lepiej. Może się okazać, że będzie to Twój najlepszy czas, poznasz nowych ludzi i zobaczysz wszystko z innej strony – na stałe zmienisz osąd o sobie.
 • Czuj wdzięczność. Zastanów się, jak wiele otrzymujesz od życia, ile dają Ci otaczający Cię ludzie. Czy nie oznacza to, że uważają Cię za kogoś wspaniałego? Czuj wdzięczność za to co masz i nie zmarnuj tego – Ty też możesz dać coś od siebie. Wystarczy, że uwierzysz w siebie, a wszystko będzie możliwe.
 • Ćwicz. Ruch niesamowicie poprawia odczucia o sobie samym. Nie musisz przeprowadzać trudnych i wyczerpujących treningów. Wystarczy, że pójdziesz na spacer kilka razy w tygodniu. Oderwij się od wszystkiego i ciesz się sobą. To jest czas dla Ciebie.
 • Zrób coś, co odwlekasz od dawna. Każdy ma coś, co ciągle odkłada na później. Wiesz co to jest w Twoim przypadku? Zrób to natychmiast, gdy wstaniesz jutro rano z łóżka. Poczucie ulgi i satysfakcji po wykonaniu rzeczy, która zalegała od dawna, sprawi, że poczujesz się świetnie.
 • Nie bój się błędów. Aktywność zawsze jest lepsze niż nic nie robienie. Oczywiście aktywność może prowadzić do popełnienia błędów, ale błędy są częścią naszego życia. W ten właśnie sposób się uczymy. Bez popełniania błędów nigdy nie staniemy się lepsi. Przestań użalać się nad sobą i weź się do roboty – zapewne okaże się, że nie jest to takie straszne, jak Ci się wydaje.
 • Oczyść swoje otoczenie. Gdy wokół Ciebie panuje chaos, czujesz zagubienie i niepewność, a życie zaczyna wymykać się z pod kontroli. Spraw, by Twoje otoczenie stało się ostoją spokoju w szalonym świecie. Porady pomagające uporządkować Twoją przestrzeń znajdziesz na tym blogu.
Reklamy

Działania

Information

5 Komentarzy

17 05 2011
Nikusia

Wyżej wymienione zasady są niezwykłe, gdyż pomogą każdemu z nas.Jestem mile zaskoczona.

7 06 2013
Ola

Bardzo dobre rady. Większość staram się właśnie stosować, doszłam do nich sama w trakcie prób pokonania niepewności siebie. Dodam tylko, że najważniejsze zasady to dać sobie prawo do błędów. Droga do sukcesu prowadzi przez wiele porażek. Ludzie, którzy osiągnęli sukces najpierw musieli doświadczyć wielu przegranych. A także nie brać do siebie opinii innych. Polecam także przeczytanie książki Agnieszki Wróbel „Asertywność na co dzień”. Moim zdaniem lektura obowiązkowa dla każdego, zwłaszcza osób mających problem z pewnością siebie.

14 07 2013
Nikt ważny...

Od jutro wypróbuje

14 07 2013
Nikt ważny...

Mam nadzieje że w końcu coś mi pomoże i odzyskam pewność siebie c:

14 07 2013
swieka

Trzymam kciuki. I koniecznie podziel się z nami rezultatami!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: