Jak pokonać nieśmiałość i zrobić dobre wrażenie?

3 05 2009

Wielu z nas marzy, by być jedną z tych osób, które wchodzą do pomieszczenia i natychmiast są otaczane wianuszkiem znajomych. Każdy przyzna, że Ci z nas, którzy potrafią łatwo nawiązywać znajomości, prawdopodobnie będą przyjemniej spędzać czas niż niesamowicie nieśmiali. Ale nie zdajemy sobie sprawy, że zrobić dobre wrażenie na innych jest dużo łatwiej, niż nam się wydaje. Zanim przejdę do przedstawienia prostych sposobów na przełamanie nieśmiałości (na podstawie artykułu Eight Essential Tips to Overcoming Shyness and Making a Good Impression), chciałbym byście sobie uświadomili bardzo ważną rzecz (najlepiej przeczytaj następne zdanie na głos). Każdy jest tak samo nieśmiały jak ja! Jedni nauczyli się to maskować, inny ignorować, ale w gruncie rzeczy nieśmiałość jest naturalną cechą – każdy ma te same lęki i obawy. Jak stać się duszą towarzystwa? Wystarczy mieć następujące motto: „Jestem nieśmiała/y, ale pracuję nad tym!” Dużo łatwiej będzie nawiązać kontakt z drugą osobą, jeżeli będziesz mieć świadomość, że ona stresuje się tak samo jak Ty. Robiąc pierwszy krok nie tylko będziesz otwartą osobą, ale również przyniesiesz ulgę drugiej stronie.

Nie staraj się za wszelką cenę udowodnić innym ile znaczysz - bądź sobą!

Podnieś głowę i powiedz sobie: "Nie mam powodów czuć się kimś gorszym!"

Photo by Abdallah™

Mając na uwadze naturalność nieśmiałości, spróbuj ją pokonać wykorzystując poniższe rady.

  • Przedstaw się. Może brzmieć to banalnie, ale wiele osób obawia się tego. Wyobraź sobie, że stoisz obok nieznajomej osoby na imprezie, albo wpadasz na znajomego z kimś obcy i zapomniano Was sobie przedstawić. Ta nieśmiała część nas podpowiada, że nikt nie chce znać naszego imienia, więc lepiej siedzieć cicho. Nic bardziej mylnego. Gwarantuję, że serdeczny uśmiech i proste „Nazywam się ….., a Ty?” sprawi, że koło zacznie się kręcić. Zrób to natychmiast – im dłużej zwlekasz, tym trudniej będzie.
  • Nie ma potrzeby udowadniać swojej wartości. Wszyscy byliśmy w sytuacji, gdy nowy znajomy wkładał wiele wysiłku, by udowodnić jak jest wspaniały. Nieważne, czy była to rozmowa o tym, jak fantastyczną ma pracę, ile ma pieniędzy, czy jak gorąca jest jego dziewczyna – nigdy nie pozostawia to dobrego wrażenia. Bardzo często w stresującej sytuacji interpersonalnej zapala nam się w głowie lampka „teraz należy zabłysnąć”. Skromna, ale prawdziwa odpowiedź będzie najlepsza, gdy zostaniemy o coś zapytani. Właściwie to najlepszą ocenę dostaniesz, gdy sprawisz, że rozmówca poczuje się dowartościowany.
  • Więcej pytaj, mniej mów. Ludzie uwielbiają mówić o sobie – jest to najciekawszy temat na świecie. Chcesz znać najlepszy sposób, by ludzie cieszyli się Twoim towarzystwem? Zadawaj pytania i pozwól im mówić o ich życiu. I słuchaj z prawdziwym zainteresowaniem. Prawda jakie to proste? Jeżeli obawiasz się, że nie będziesz wiedzieć o co zapytać, dam Ci radę. Stosuj nieszablonowe pytania. Jakie kanapki lubisz najbardziej? Biegałaś kiedyś boso po trawie? Ludzie mają dość ciągle tych samych, szablonowych pytań. Prowadząc niekonwencjonalne rozmowy sprawisz wrażenie szczerej chęci poznania drugiej osoby – rozmówcy będą Tobą oczarowani. Uwierz w siebie – z pewnością coś wymyślisz.
  • Kieruj się hojnością. Nie mówię wcale o stawianiu drinków czy posiłków, raczej o obfitości w wyrażaniu opinii – szczególnie tych dobrych. Zbyt łatwo oceniamy kogoś, kto powie coś niewłaściwego lub zachowuje się trochę inaczej niż oczekujemy. Jednakże każdy z nas ma gorszy dzień, kiedy to robi okropne pierwsze wrażenie paląc dowcip czy wypowiadając coś niewłaściwego pod wpływem nerwów, czy zwykłego przejęzyczenia. Jeżeli powstrzymasz się od osądu i dasz rozmówcy czas, by poczuł się komfortowo, roztoczysz wokół siebie pozytywna energię i zyskasz wdzięczność. Z drugiej strony nie możesz pozwolić się zepchnąć na margines. Jeżeli czyjeś zachowanie jest dla Ciebie zbyt rażące przez dłuższy czas – śmiało wyraź swoją opinię.
  • Nie oceniaj książki po okładce. Jeżeli ktoś jest oziębły i niedostępny, zazwyczaj odczytujemy to jako poczucie wyższości. Często jednak powód może być zupełnie inny – nieśmiałość i obawa są tak duże, że oschłość jest mechanizmem obronnym. Nie zniechęcaj się, jeżeli ktoś nie odniesie się do Ciebie tak ciepło, jak Ty do niego. Daj rozmówcy poczucie pewności i czas, by się otworzyć. Efekty mogą Cię zaskoczyć.
  • Zapamiętuj szczegóły. Każdy lubi czuć się wyjątkowym. Wszyscy szukamy kogoś, kto da nam tego dowód. Najlepszym prezentem dla nowego znajomego będzie, jeżeli przy następnym spotkaniu bez wahania podasz imię i kilka zapamiętanych szczegółów. Może to być trudne, szczególnie na początku, ale w miarę nabywania pewności siebie, stanie się to naturalne.
  • Komplementuj innych. Nie zachęcam wcale do podlizywania się, ale jeżeli spodobało Ci się coś, co rozmówca zrobił czy powiedział – pochwal go. Każdy uwielbia komplementy. Dają one większą pewność siebie i rozmowa staje się otwarta. Kobiety mają większą łatwość komplementowania, ale gwarantuję, że komplementy między dwoma mężczyznami, dwiema kobietami, czy między przeciwną płcią zawsze tworzą miła i przyjazną atmosferę.
  • Myśl o innych. Banał! Ciągle to słyszysz, ale w coś w tym jest. Staraj się przestać myśleć o sobie i zacznij myśleć o innych. Jeżeli ktoś chce dołączyć do rozmowy – ułatw to. Pomóż wprowadzić tą osobę, zrób jej miejsce, nie staraj się zagłuszyć. Przedstaw sobie tych, którzy jeszcze się nie znają. Zadbaj o to, by inni dobrze się bawili. Po pierwsze, będą Ci szczerze wdzięczni, a po drugie zapomnisz o własnych nerwach. Postaw się też w odwrotnej sytuacji – o ile łatwiej i przyjemniej byłoby, gdyby ktoś wprowadził Cię do towarzystwa, zamiast zostawiać samemu sobie czy rzucać kłody pod nogi.

Powyższe rady z pewnością pomogą Ci w przełamaniu nieśmiałości. Uwierz w siebie. Na pewno jesteś wspaniałą osobą i warto, by inni mogli Cię poznać.

Reklamy

Działania

Information

4 Komentarze

21 11 2009
Maja

Dziękuję i za wspaniałe rady, dzięki którym zdobyłam się na odwagę by otworzyć się przed innymi. ;)

19 12 2009
Andzia

świetny jest ten blog. Dzięki temu więcej osób może już dziś stać się bardziej otwartymi. Dzięki tobie zyskałam wiecej znajomych:-)
POZDRAWIAM

17 07 2011
shoonn

Bardzo interesujący artykuł. Polecam również jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy pisząc CV lub list motywacyjny:
http://jakzrobic.org/146/jak-zrobic-dobre-wrazenie-2/
Pozdrawiam

27 05 2012
josia

Twoje rady są naprawdę bardzo mądre, byłoby cudnie jakby wszyscy ludzie wg nich żyli, dzięki :))

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: