Zmień swoje otoczenie: Pomieszczenie.

12 04 2009

Wczoraj opisywałem ideę minimalistycznego domu. Dziś pora na pierwszy z 3 wpisów pokazujących więcej szczegółów i metody działania. Czy w pomieszczeniach twojego domu panuje nieład? Bałagan wizualnie rozprasza  i stresuje – każda rzecz którą widzisz, wymaga Twojej uwagi. Nieważnie jak krótkie są te podświadome zerknięcia – małe rozkojarzenia się po prostu sumują. Trudno jest zachować spokój i skupienie pośród takiego zamieszania. Ponadto pomyśl o czasie i energii jakie tracisz, żeby spojrzeć na te rzeczy oraz czyścić je i konserwować. Im większy masz nieład, tym więcej tracisz energii. W tym artykule przedstawię w jaki sposób uporządkować pomieszczenie (na podstawie Edit Your Life, Part 2: Your Rooms).

Taki bałagan w kuchni to istny chaos!

Taki bałagan w kuchni to istny chaos!

Aby uporządkować dom i zmienić go w miejsce pełne spokoju zajmij się każdym pomieszczeniem w domu. Co tydzień wybieraj jedno kolejne pomieszczenie do zmiany i kontynuuj proces, aż cały nieład zniknie.

Oto jak zmienić pomieszczenie:

 • Wybierz pomieszczenie na ten tydzień. Nie próbuj zmieniać całego domu jednocześnie, gdyż jest to bardzo czasochłonne. Skup się na jednym pokoju i staraj się poprawiać go 15 minut dziennie (chyba, że dasz się ponieść i czujesz, że możesz zdziałać więcej). Pracuj nad jednym pomieszczeniem każdego tygodnia.
 • Na początek pomiń szafy i komody. To, co schowane, jest teraz nieistotne. Zajmij się tym co na widoku. Więcej na temat porządków w szafach znajdziesz w artykule Zmień swoje otoczenie: Szafy i komody.
 • Zacznij od dużych rzeczy. Czy w pomieszczeniu nie ma za dużo mebli? Jeśli tak – zmień to! Zastanów się co jest niezbędne, które meble lubisz, które meble są zbyt rozpraszające. Rozważ również usunięcie innych dużych przedmiotów jak pudła pełne rzeczy.
 • Wyczyść wszystkie płaskie powierzchnie. Blaty biurek, stołów, szafek itp. Usuń wszystkie papieru, sterty rzeczy, małe śmietniki, bibeloty, zupełnie wszystko. Połóż to na podłodze. Weź teraz worek na śmieci i dwa pudełka. Posortuj wszystko, przedmiot po przedmiocie. Zdecyduj czy daną rzecz wyrzucić do śmieci,  włożyć do pudełka ‚do oddania’ czy włożyć do pudełka ‚inne miejsce’. Połóż z powrotem tylko kilka staranie wybranych rzeczy jak zdjęcie rodzinne czy coś funkcjonalnie przynależnego do tego miejsca. Ale staraj się zostawić jak najwięcej wolnej powierzchni. Teraz wróć do pudełka ‚inne miejsce’ i znajdź dla znajdujących się w nim przedmiotów jakąś szafę, komodę czy jakiś inny pojemnik. Umieszczaj przedmioty na płaskich powierzchniach w innych pomieszczeniach tylko w ostateczności. Skoro już cała sterta została uporządkowana, weź pudełko ‚do rozdania’ i wynieś do samochodu – pozbądź się tych przedmiotów jak najszybciej. Wyrzuć worek ze śmieciami.
 • Powtarzaj ten proces. Rozpraw się ze wszystkim co jeszcze zostało – łącznie z przedmiotami gromadzonymi na podłodze.
 • Obejdź pomieszczenie zgodnie z ruchem wskazówek zegara i popraw to, co jeszcze zostało. Mogą to być rzeczy na ścianach, przyczepione do pionowych powierzchni (np na lodówce), przedmioty pod stołem czy biurkiem itp. Pozostaw tylko rzeczy absolutnie niezbędne. Najlepiej wyglądają puste ściany z pojedynczymi, akcentującymi dziełami sztuki.
 • Pozbądź się litości. Zmieniaj brutalnie. Im więcej przedmiotów usuniesz, tym lepiej!

Twój pokój powinien wyglądać teraz całkiem nieźle. Jeśli tak jest to Twoje odczucia powinny być podobne. Usiądź, zrelaksuj się, rozglądnij się i ciesz się błogim spokojem. Świętuj swoje zwycięstwo!

Minimalistyczna kuchnia.

Minimalistyczna kuchnia.

Teraz musisz sobie uświadomić, że zmiany nie są celem, ale niekończącym się procesem. Spokój jaki zapanował wokół Ciebie nie potrwa długo, jeśli nie wyrobisz sobie nawyku sprzątania i nie znajdziesz systemu utrzymania porządku. Poniższe rady z pewnością ułatwią Ci to:

 • Miejsce na wszystko i wszystko na miejsce. Stara, ale nie tracąca wartości prawda. Masz zwyczaj odkładania rzeczy gdzie popadnie? Zacznij się pilnować. Pomyśl o tym, gdzie te rzeczy powinny być. Jeśli jakiś przedmiot nie miał swojego miejsca, znajdź je i trzymaj się go. Zawsze odkładaj rzeczy na swoje miejsce. Jako przykład posłuży pojemnik na klucze, portfel itp. Wchodząc do domu za każdym razem odłóż te rzeczy do pojemnika. Zawsze będziesz mieć pewność gdzie są. I nie będą zagracać płaskich powierzchni. Wychodząc z domu szybko wyciągniesz je z pojemnika, bez zbędnego szukania.
 • Miej w domu ‚Skrzynkę odbiorczą’ na WSZYSTKIE przychodzące papiery. Opracuj system przechowywania poukładanych dokumentów, od rachunków, po szkolne dokumenty dzieci czy ich rysunki. Do skrzynki odbiorczej wkładaj przychodzącą pocztę, rysunki dzieci czy inne dokumenty. Przetwarzaj skrzynkę odbiorczą raz dziennie (każdego dnia, co najwyżej co 2 dni – inaczej tworzysz stertę papierów). Kiedy skończysz przetwarzać nie pozwól rzeczom zbierać się na kupce ‚na później’. Rachunki opłać natychmiast lub odłóż w miejsce na rachunki do opłacenia. Posegreguj dokumenty zgodnie z Twoim systemem przechowywania. Wszystko co niepotrzebne wyrzuć natychmiast. Nie pozwól papierom gromadzić się  porozkładanym wokół. Teraz Twoja skrzynka powinna być pusta. Widzisz jakie to proste!
 • Sprzątaj wieczorem i przed wyjściem z domu. Jeśli wyrobisz sobie dobre nawyki, ta porada może Ci się wydać zbędna, ale nikt nie jest doskonały. Zwłaszcza jeśli masz dzieci – one z pewnością nie mają wyrobionych nawyków. Zajmie Ci zaledwie 5-10 minut pozbieranie przedmiotów i upewnienie się, że płaskie powierzchnie są czyste. Dzięki temu przedmioty nie będą się gromadzić w nieładzie.
 • Co pół roku zrób wielkie porządki. Pomimo najszczerszych chęci rzeczy będą się zbierać. Przeprowadzaj proces oczyszczenia otoczenia regularnie, by utrzymać wyciszający ład i porządek.
Reklamy

Działania

Informacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: