Jak stworzyć minimalistyczny dom?

11 04 2009

Najtrudniej zmieniać jest siebie, więc na początek coś łatwiejszego – dzisiejszy wpis będzie dotyczył zmiany otoczenia. W zasadzie rozpocznie serię kilku tematów dotyczących organizowania przyjaznego otoczenia, które pojawią się w ciągu najbliższych dni. Jak sprawić by otoczenie wpływało na nas uspokajająco i motywująco? Co zmienić by życie było bardziej efektywne? Czy otoczenie pomoże zmieniać nas samych? To tylko kilka z pytań jakie mogą odnosić się do przestrzeni wokół nas. Ponieważ dużą inspiracją tego dla mnie był blog Zen Habits często (zwłaszcza na początku) będę się do niego odwoływał. Dziś pora na artykuł A Guide to Creating a Minimalist Home.


Minimalistyczne wnętrze.

Minimalistyczne wnętrze.

Zalety minimalistycznego domu.

 • Mniej stresujący. Bałagan jest formą wzrokowego rozproszenia, wszystko w zasięgu wzroku przyciąga naszą uwagę choćby na chwilkę. Im mniejszy bałagan, tym mniej stresu. Minimalistyczny dom jest uspokajający.
 • Bardziej atrakcyjny. Porównując zdjęcia domów w nieładzie oraz tych minimalistycznych nasuwa się jeden wniosek. Bardziej przemawiają do nas te, w których nie ma prawie nic oprócz kilku ładnych mebli, niezłej sztuki i zaledwie kilku ładnych dekoracji. Dążąc do minimalizmu sprawisz, że Twój dom będzie przyciągał uwagę.
 • Łatwiejszy do posprzątania. Strasznie trudno wyczyścić półkę pełną różnorakich przedmiotów czy odkurzyć podłogę gdy potykamy się o stojące wszędzie meble i mebelki. Poza tym im więcej masz rzeczy, tym więcej musisz wyczyścić, więc sprzątanie staje się bardziej skomplikowane. Pomyśl jak łatwo jest wyczyścić pusty pokój w porównaniu z pokojem z 50 przedmiotami. Oczywiście to tylko przejaskrawiony przykład, bo nikt nie trzyma pustych pokoi, ale jakże dobrze obrazuje różnice.
Duravit Mirrowall

Duravit Mirrowall

Jak wygląda minimalistyczny dom.

W zależności od gustu i stopnia minimalizacji wygląd będzie się różnił. Ale poniżej znajdują się pewne charakterystyczne cechy minimalistycznego domu.

 • Minimalistyczne meble. Minimalistyczny pokój będzie zawierał jedynie kilka nieodzownych mebli. W przykładowym pokoju dziennym znajdziemy zatem jedynie kanapę oraz fotel, stolik kawowy, minimalistyczną podstawkę, telewizor i kilka lamp. Równie dobrze może być jeszcze mniej mebli. W sypialni natomiast ulokujemy proste łóżko i szafkę nocną lub półkę na książki.
 • Czyste powierzchnie. W minimalistycznym domu królują płaskie i czyste powierzchnie (no poza jedną czy dwoma dekoracjami o czym w następnym punkcie). Nie ma mowy o wielkiej gromadzie bibelotów czy stosach papierów i książek.
 • Akcentowa dekoracja. Dom całkowicie pozbawiony rzeczy byłby właściwie nieco nudny. Więc zamiast pozbawiać stolik przedmiotów, można postawić prosty wazon z kilkoma kwiatami, a na pustym biurku rodzinne zdjęcie. Pustą ścianę można zaś ozdobić gustownym dziełem sztuki.
 • Jakość ponad ilość. Zamiast mieć w domu całe mnóstwo rzeczy, minimalista wybierze tylko kilka naprawdę dobrych, które kocha i często używa. Przykładowo jeden fajny stół będzie lepszy niż 5 sztuk preszpanowych mebli.

Porro furniture.

Meble porro.

Jak stworzyć minimalistyczny dom.

Nie istnieje instrukcja jak krok po kroku urządzić minimalistyczny dom. Należy wprowadzić w życie zasady i filozofię opisaną powyżej. Można jednak podać kilka luźnych porad, które pomogą wstrzelić się w minimalizm:

 • Jeden pokój na raz. Trudno jest uprościć cały dom za jednym zamachem, chyba że właśnie wprowadzasz się do nowego. Skup się na jednym pokoju, pozwól mu być źródłem spokoju. Użyj go by zainspirować upraszczanie kolejnego pokoju. I tak krok po kroku zmień cały dom. Potem zrób to samo na zewnątrz.
 • Zacznij od mebli. Największe rzeczy w pokoju to meble, więc zawsze zaczynaj upraszczanie pokoju od spojrzenia na nie. Im mniej mebli tym lepiej (w granicach rozsądku oczywiście). Pomyśl, które meble możesz usunąć bez poświęcania komfortu i jakości życia. Znajdź kilka prostych mebli w stonowanych i jednolitych kolorach. Jako przykład możesz zobaczyć ten minimalistyczny stolik kawowy.
 • Tylko to co niezbędne. Patrząc na cokolwiek w pokoju, meble czy inne rzeczy, zadaj sobie pytanie czy jest to niezbędne. Jeśli możesz się bez tego obyć to pozbądź się tego. Postaraj się sprowadzić pokój do niezbędnego minimum – zawsze możesz później dodać kilka wybranych przedmiotów.
 • Oczyść podłogi. Poza meblami Twoje podłogi powinny być zupełnie czyste. Nic nie powinno zaśmiecać podłogi, nic nie powinno być na niej gromadzone czy przechowywane. Skoro udało Ci się sprowadzić meble do niezbędnego minimum zabierz całą resztę z podłogi – rozdaj, wyrzuć lub znajdź na to inne miejsce poza widokiem.
 • Oczyść powierzchnie. Zrób to samo ze wszystkimi płaskimi powierzchniami. Nie miej na nich nic poza jedną lub dwoma prostymi dekoracjami. Rozdaj, wyrzuć lub znajdź miejsce poza widokiem na wszystko pozostałe. Dzięki temu całość będzie wyglądała jeszcze bardziej minimalistycznie.
 • Oczyść ściany. Niektórzy wieszają całe mnóstwo rzeczy na ścianach. W minimalistycznym domu taka sytuacja nie może mieć miejsca. Oczyść ściany pozostawiając jedno czy dwa niezłe dzieła sztuki.
 • Przechowuj rzeczy poza widokiem. Zostało to już wspomniane powyżej, ale dla podkreślenia przypomnę raz jeszcze. Przechowuj wszystko poza zasięgiem wzroku, w szufladach i szafkach. Półki mogą by używane do przechowywania książek czy kolekcji płyt, ale nie powinno być na nich nic więcej (poza dopuszczalnymi kilkoma prostymi dekoracjami).
 • Proste dzieła sztuki. Aby pokój nie stał się nudny możesz umieścić prosty obraz, rysunek czy zdjęcie obramowane w stonowanych i jednolitych kolorach na każdej ścianie. Jeśli to możliwe zostaw niektóre ściany puste.
 • Proste dekoracje. Jedna czy dwie proste dekoracje mogą akcentować minimalistyczny pokój. Wazon z kwiatami czy mała roślina doniczkowa do dwa klasyczne przykłady. Jeśli cały pokój ma stonowane kolory, dekoracja akcentująca powinna być w zdecydowanych, mocnych barwach (np. czerwona, żółta), by przyciągać wzrok i pozwolić prostemu pokojowi emanować energią.
 • Proste traktowanie okien. Gołe okna, proste jednolite zasłony czy proste drewniane żaluzje są świetne. Zbyt kwieciste rzeczy wokół okna tworzą bałagan.
 • Proste wzory. Jednolite kolory są najlepsze na pokrycie podłóg, mebli itp. Złożone wzory jak kwiaty czy szachownice tworzą wizualny nieład.
 • Stonowane kolory. Opisywane już wyżej akcenty powinny być w wyraźnych kolorach, jednak większość pokoju powinna być bardziej stonowana – biały jest klasyką minimalizmu, ale każdy stonowany kolor nie przyciągający oka jest dobry (na myśl przychodzą naturalne kolory Ziemi jak odcienie niebieskiego, brązy czy zielenie).
 • Redaguj i eliminuj. Kiedy upraszczasz pokój prawdopodobnie możesz zrobić więcej. Daj sobie kilka dni i spójrz na wszystko ponownie świeżym okiem. Czy można coś usunąć? Zabrać coś z widoku? Co nie jest niezbędne? Możesz wracać do każdego pokoju co kilka miesięcy i czasem odkryjesz rzeczy, które można jeszcze bardziej uprościć.
 • Wszystko ma swoje miejsce. W minimalistycznym domu bardzo ważne jest, by znaleźć na wszystko miejsce i pamiętać gdzie ono jest. Gdzie odstawiasz mikser? Znajdź na niego miejsce i trzymaj się go. Staraj się logicznie rozmieszczać rzeczy, w pobliżu miejsc ich użytki, aby być bardziej efektywnym.
 • Usiądź, zrelaksuj się i ciesz się. Skoro już Twój pokój został uproszczony rozejrzyj się wokół i ciesz się efektem. Jest taki uspokajający i satysfakcjonujący. To jest właśnie nagroda za Twoją ciężką pracę. Jakie to miłe!

Reklamy

Działania

Information

One response

17 04 2009
playstopcze

minimal jak najbardziej…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: